Czy można otworzyć konto w Czechach bez meldunku? Mimo, że Czechy to nasz bliski sąsiad to warto wiedzieć jakie są najczęstsze problemy przy zakładaniu kont w Czechach. Wiele osób pracujących lub prowadzących biznes w Czechach pisze do nas z pytaniami jak założyć konto w Czechach bez meldunku?
Cóż to wszystko zależy od Waszej sytuacji, a także od celu posiadania czeskiego konta bankowego. O wiele łatwiej będzie otworzyć konto osobie, która pracuje w Czechach lub prowadzi biznes niż polakowi, który szuka alternatywnego banku i zagranicznego konta.
Jak założyć konto w Czechach bez meldunku w 100% online przez internet?
Ostatnio wspominaliśmy o możliwości założenia pełnoprawnego konta bankowego w Holandii przez internet bez meldunku. Zajmuje to dosłownie 10 minut. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule na tej stronie >>
Zmierzam do tego, aby odpowiedzieć na pytanie: Czy taka możliwość jest z kontami w Czechach?
Czy można założyć konto w Czechach w 100% online?
Niestety, na chwile obecną nie ma takiego banku w Czechach, w którym polak może otworzyć czeskie konto bankowe przez internet, więc wymagana jest wizyta w oddziale. Jeśli potrzebujesz konto za granicą i chcesz tam trzymać pieniądze bo uważasz, że takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze to warto rozważyć założenie konta w Holandii.
Konto takie w praktyce jest bezpłatne lub w poszczególnych planach oferuje bardzo niskie opłaty.
Zagraniczne konto jest bezpieczne z kilku powodów:
- po pierwsze zachodnie banki z większym szacunkiem traktują swoich klientów,
- Po drugie konta zagraniczne są nieosiągalne dla rożnego rodzaju komorników czy organów administracji publicznej,
- Po trzecie ze względu na niższy wskaźnik inflacji znacznie lepszym pomysłem jest trzymanie oszczędności w EURO.
Jeśli zależy Ci na koncie w koronie Czeskiej i chcesz założyć konto przez internet to holenderskie konto, które zostało opisane w tym artykule również się sprawdzi.
A dlaczego?
Ponieważ możemy zlecać i przyjmować przelewy w CZK.
Jak założyć konto w Czechach bez meldunku w oddziale?
Jeśli jednak rozwiązania online bankowości europejskiej w Holandii nie spełniają Twoich oczekiwań i warunkiem koniecznym jest posiadanie konta bankowego w banku znajdującym się fizycznie na terytorium Republiki Czeskiej to poniżej opiszemy krok po kroku jak założyć konto bankowe w Czechach bez meldunku, jakie dokumenty będą potrzebne oraz jak otworzyć czeski rachunek bankowy.
Wizyta w oddziale banku w Czechach
Niezbędną czynnością do otwarcia konta w Czechach będzie osobista wizyta w oddziale banku, w którym chcemy otworzyć konto. W porównaniu do Szwajcarii nie musimy wcześniej kontaktować się z bankiem, jednak dobrym pomysłem byłoby potwierdzenie listy dokumentów, które będą nam niezbędne do otwarcia czeskiego konta.
Jaki bank wybrać?
W Czechach jest o wiele większy wybór banków niż ma to miejsce w Polsce. Na dzień dzisiejszy jest tam około 40 banków. Nie tylko czeskich, ale także zagranicznych takich jak: Raiffeisenbank, ING czy mBank.
Pozostałe czeskie banki to między innymi: CSOB, Ceska Sporitelna, Komercní Banka, UniCredit Bank CZ, Moneta Money Bank, PPF Banka, Sberbank CZ, Fio Banka lub CMZR Bank.
Wymienione banki są jednymi z największych na czeskim rynku.
Jak otworzyć konto w Czechach bez meldunku? Jakie dokumenty będą potrzebne?
Najważniejsze dokumenty wymagane przy otwieraniu konta bankowego w Czechach to: dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy (przy czym tego ostatniego nie zalecamy). W przypadków studentów będzie również konieczne zaświadczenie o studiowaniu na czeskiej uczelni.
Do 2015 roku banki wymagały minimalny, początkowy depozyt. Sytuacja się jednak nieco zmieniła, niektóre banki zniosły ten obowiązek. Jednak dla pewności warto skontaktować się wcześniej z bankiem i dokładnie potwierdzić te informacje. Na szczęście minimalne początkowe depozyty wynosiły przeważnie 200 CZK, czyli jest to odpowiednik 32 PLN.
Warto pamiętać, że nie jest to żadna opłata. Jest to po prostu depozyt, który możemy wykorzystać później, więc ta suma nam nie przepadnie.
Jak się dogadać w Czeskim banku?
Poza oczywistym faktem jakim jest znajomość języka czeskiego można również próbować rozmawiać w języku angielskim. W większych miastach oraz większych bankach jest personel, który dobrze mówi po angielsku. Raczej na próżno będzie szukanie obsługi w języku polskim. Można próbować w przygranicznych oddziałach. Najlepszym jednak wyjściem jest wizyta w banku z kimś kto zna biegle lub bardzo dobrze język czeski. To wiele może ułatwić, a także dzięki temu możemy uniknąć różnego rodzaju nieporozumień. Mimo obsługi w języku angielskim ciągle otrzymamy dokumenty oraz umowy bankowe w języku czeskim. Stąd dobrze mieć przyjaciela lub kogoś z rodziny, kto zna ten język czeski.
Jak założyć konto w Czechach bez meldunku jako nierezydent?
Dopóki możesz okazać wymagane dokumenty to nie powinno być najmniejszego problemu z otwarciem konta bankowego w Republice Czeskiej dla nierezydenta. Bowiem nie ma żadnych specjalnych wymagań co do tego. Banki są przyzwyczajone do obecności wielu osób zza granicy, a także zagranicznego kapitału.
Konto w Czechach bez meldunku alternatywa konto online
Jak już wspominaliśmy na początku artykułu jeśli zależy Ci na posiadaniu konta za granicą, ale nie koniecznie musi to być konto w Czechach to o wiele lepszym pomysłem jest założenie konta w Holandii lub w Niemczech. Konta takie zakładane są w 100% online, przez internet. Z dowolnego miejsca na świecie możesz otworzyć takie konta, bez konieczności wizyty w banku i bez konieczności znajomości języka obcego.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w polecanych artykułach:
Jak założyć konto bankowe w Holandii przez internet krok po kroku?
Konto w Niemczech bez meldunku – Instrukcja
Konto bankowe na Litwie – konto w EURO
Czy Polak może otworzyć konto bankowe w Szwajcarii?
Konto bankowe w Belgii – czy warto? Czy można założyć przez internet?
Międzynarodowe konto bankowe w Holandii zapewnia możliwość przelewów nie tylko w Euro, ale również w lokalnych walutach typu PLN lub CZK. Jeśli chodzi o opłaty to albo nie ma ich wcale, albo są naprawdę na niskim poziomie. To wszystko jest oczywiście bardzo szczegółowo opisane w artykułach.
Przelewy z wirtualnych, europejskich kont realizowane są w systemie SEPA, czyli systemie europejskich przelewów międzybankowych. Zapewnia to nie tylko minimalne opłaty lub bezpłatne przelewy, ale przede wszystkim oszczędność czasu. Tradycyjny przelew między bankami w strefie euro, a Polsce lub Czechach jest znacznie dłuższy niż przelewy bezpośrednie w strefie EURO.
Czy konta zagraniczne są bezpieczne od komornika?
Wiele osób postanawia przenieść swoje konto poza granice Polski w obawie przed zajęciem konta bankowego przez komornika. Często nasi czytelnicy piszą do nas z pytaniami czy konta za granicą są bezpieczne od komornika. Tak i nie – nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.
Generalnie komornik nie może zajmować zagranicznych kont, ponieważ takie konta nie są w systemie OGNIVO. System OGNIVO to polski system informacyjny, do wymiany informacji między organami administracyjnymi. Między inni są tam informacje, gdzie i kto ma konto bankowe. Dlatego komornik może to sprawdzić i bardzo sprawnie namierzyć dowolne konto w Polsce. Natomiast konta zagraniczne nie należą do systemu OGNIVO. W związku z tym konta zagraniczne są w 100% wolne od komornika. Zostało to sprawdzone tysiące razy i wiele osób od lat ma spokój od komornika. Bez względu na to czy chcesz założyć konto w Czechach bez meldunku czy w innym kraju.
W przypadku europejskiego nakazu egzekucyjnego konta za granicą nie są bezpieczne. Jednak, aby jakikolwiek organ wystawił europejski nakaz to jednak już dotyczy bardzo poważnych przypadków. Zwykły człowiek raczej nie doczeka się aż takich restrykcyjnych środków. Zatem teoretycznie jest ryzyko, ale w praktyce można bez problemu założyć konto w dowolnym europejskim banku – przy czym najczęściej wybieranym kontem jest – konto w Holandii – Polecamy tą instrukcję >>
TAGI: konto w banku bez komornika, konto w czechach bez meldunku, jak założyć konto bankowe w czechach, konto w czechach, czeskie konto bankowe online.