You are currently viewing Konto bez komornika – Jaki bank oferuje konto bez OGNIVO?

Konto bez komornika – Jaki bank oferuje konto bez OGNIVO?

  • Post author:
  • Post published:10 października, 2023
  • Post category:Banki

W przypadku kłopotów finansowych bardzo wiele osób szuka pomocy. Wydaje się, że konto bez komornika może okazać się wyjściem z problemów. Czy jednak na pewno jest to dobre rozwiązanie? Czy istnieje w tego typu rachunek, którego nie może zablokować komornik? Jakie są alternatywne rozwiązania dostępne dla osób zadłużonych?

W tym artykule omówimy kwestię rozwiązań w zakresie konta wolnego od komornika. Opiszemy dokładnie działanie systemu OGNIVO, sprawdzimy jakie są najlepsze metody na konto bez komornika. Naszym celem jest przedstawienie pełnego obrazu dostępnych opcji, ich zalet i wad, by każdy mógł dokonać świadomego wyboru.

Polecamy również wpis na blogu partnerskim: Konto bez komornika – Ranking Kont Bankowych – w jakim banku komornik nie zajmie konta?

Konto bez komornika a system OGNIVO – jak to działa?

System OGNIVO jest krajowym narzędziem, którego głównym celem jest wymiana danych pomiędzy różnymi instytucjami. W tym również są wszystkie banki, które posiadają swoją siedzibę w Polsce. Dzięki temu systemowi komornik może skutecznie wyszukiwać konta bankowe.

Za pośrednictwem tego systemu oraz odpowiedniego zapytania komornik dowie się w jakim banku dłużnik posiada konto. Następnie w toku postępowania egzekucyjnego może zostać wysłane pismo do banku z nakazem zablokowania środków.

Warto jednak podkreślić, że mechanizm działania systemu OGNIVO jest oparty na przepływie informacji pomiędzy zarejestrowanymi w nim podmiotami, co oznacza, że konta prowadzone przez instytucje finansowe spoza tego systemu, jak np. niektóre banki internetowe czy platformy finansowe z siedzibą poza Polską, nie są automatycznie dostępne dla komornika przez OGNIVO.

konto bez ognivo - konto bez komornika

Co się dzieje z pieniędzmi po zablokowaniu?

Każda instytucja bankowa, która podlega pod polskie prawo ma obowiązek zastosować się do nakazu komornika. Po otrzymaniu stosownego pisma – pieniądze trafiają do blokady na koncie, gdzie będą przechowywane 7 dni.

Po upływie tego czasu bank automatycznie wykona przelew tych środków na konto komornika celem spłaty zobowiązań.

Wspominane 7 dni to dość kluczowy element, o którym warto wiedzieć z kilku powodów:

  • w przypadku błędu – mamy czas, aby wszystko wyjaśnić,
  • jeśli zostaną zablokowane środki, które nie powinny być blokowane – również możemy skontaktować się z bankiem i zażądać odblokowania pieniędzy.

Komornik nie może zajmować dochodów z niektórych źródeł takich jak alimenty, świadczenia socjalne czy 13/14 emerytury. Szczegółowe omówienie tych kwestii znajdziesz w dalszej części artykułu.

Dodatkowo, w trakcie tych 7 dni dłużnik ma również możliwość uregulowania zadłużenia bezpośrednio u komornika, aby uniknąć transferu środków.

Istotne jest jednak, aby w takim przypadku skontaktować się zarówno z komornikiem, jak i z bankiem, aby upewnić się, że obie instytucje zostały poinformowane o uregulowaniu długu i zgodziły się na zdjęcie blokady. 

Kwota wolna od zajęcia a bank

Kolejną kwestią, o której koniecznie trzeba wiedzieć to tzw. kwota wolna od zajęcia. Co to jest i jak to rozumieć? Przede wszystkim jako obywatel masz prawo do godnego życia. Żadna instytucja nie może pozbawić ludzi środków do życia. Zatem komornik w wielu sytuacjach ma prawny obowiązek zostawić pewną kwotę niezbędną do przeżycia.

Dotyczy to nie tylko wynagrodzenia wynikającego z umowy o pracę. Również umowa o dzieło czy zlecenie poniekąd nakłada obowiązek pozostawienia kwoty wolnej od zajęcia. W przypadku tych dwóch umów wystarczy jedynie wykazać brak możliwości utrzymania się w inny sposób niż kwota wolna z wypłaty.

Wysokość tej kwoty jest waloryzowana co rok. Od lipca 2023 roku jest więc możliwość wypłaty miesięcznej kwoty w wysokości 2700 zł (co stanowi 75% z 3600 zł). W kwestii potrąceń komorniczych z emerytury, kwota ta zostałą ustalona na poziomie 1191,33 zł. 

Kwota wolna od zajęcia a KONTA BEZ KOMORNIKA

Konto bez komornika w Polsce – czy istnieje?

Na pytanie czy istnieje w Polsce konto bez komornika nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. To wszystko zależy od bardzo wielu czynników. Teoretycznie każdy bank w Polsce czy to komercyjny, spółdzielczy, z polskim lub zagranicznym kapitałem – należy do OGNIVO. Zatem nie ma możliwości posiadać konta, do którego komornik nie będzie mieć dostępu.

Niestety każde konto w Polsce prędzej czy później zostanie namierzone i zablokowane. Jedyną realną opcją jak ominąć komornika w tym zakresie jest rozważenie otwarcia konta za granicą. W kolejnym akapicie omówimy wszystkie szczegóły.

Ostatnimi czasy coraz częściej pojawiają się informacje, że teoretycznie możliwe jest otwarcie konta bez komornika w Polsce. Natomiast nie daje to 100% gwarancji bezpieczeństwa środków. Oparte jest jedynie na ankiecie oraz statystykach, doświadczeniach innych zadłużonych osób – sprawdź ranking kont bez komornika.

Rachunek zagraniczny przez internet bez meldunku

Jednym ze skutecznych sposobów na uniknięcie komornika sądowego jest zagraniczny bank. Wszelkie instytucje działające poza terenem Polski nie są w systemie OGNIVO. Oznacza to, że komornik sądowy nie znajdzie takiego konta.

Co więcej zagraniczny rachunek bankowy jest w jurysdykcji innego kraju. Oznacza to, że komornik nie ma kompetencji, aby w ogóle zablokować takie konto. To znaczy, że nawet jeśli przyznasz się do posiadania zagranicznego konto to nie zostanie zablokowane.

Czy można otworzyć konto zagraniczne oraz uzyskać polski numer IBAN? W jaki sposób mieć konto bankowe bez komornika za granicą całkowicie przez internet? Nawet jeśli nie posiadasz meldunku, nie znasz obcego języka? Chcesz posiadać konto za granicą, ale nie wiesz jak? Więcej informacji znajdziesz na tej stronie.

Nie każdy bank zagraniczny oferuje polski numer IBAN, a otwarcie takiego konta może wiązać się z dodatkowymi opłatami czy trudnościami w zarządzaniu środkami. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie zorientować się w ofercie oraz w przepisach obowiązujących w kraju, w którym planujemy otworzyć rachunek.

Karta PREPAID, czyli konto wolne od komornika

Karta PREPAID w polskich bankach to bardzo ciekawy temat, ponieważ wiele osób uważa, że komornik nie zajmie takiej karty. Po części trzeba się zgodzić. To fakt, że karta nie podlega egzekucji komorniczej, ale rachunek bankowy powiązany z kartą już tak. Zatem w dłużej perspektywie taki sposób nie zda egzaminu i prędzej czy później karta zostanie zajęta przez komornika.

Karta Prepaid wymaga każdorazowego doładowania, które może zostać wykonane z konta w banku. Każda taka karta ma przypisany rachunek techniczny do obsługi opłat, prowizji lub innych zobowiązań. Komornik ma prawo wglądu do każdego konta osobistego, nawet jeśli chodzi o konto techniczne.

Jednakże warto zaznaczyć, że karta Prepaid może okazać się przydatna dla osób, które chcą kontrolować swoje wydatki i ograniczyć ryzyko przekroczenia budżetu. Dzięki temu, że środki na karcie są ograniczone do kwoty wcześniej doładowanej, użytkownik nie ma możliwości wydania więcej niż planował.

Rachunek rodzinny jako konto bankowe dla dłużnika

Konto rodzinne, często można powiedzieć, że jest to konto socjalne. Jest to rodzaj konta, którego komornik nie może zająć. Tego typu konto otwiera się, aby można było przyjmować przelewy ze źródeł, które nie podlegają egzekucji komorniczej. Dzięki temu nie trzeba co chwilę dzwonić do banku, aby odblokować pieniądze.

Rzecz jasna komornik znajduje konto socjalne, natomiast ważne jest, aby przygotować odpowiednie pismo i poinformować o tego typu koncie. Konieczne będzie założenie konta bankowego i musi to być nowe konto – najlepiej w innym banku. 

Kolejnym krokiem jest wysłanie pisma z informacją bezpośrednio do odpowiedniej kancelarii komorniczej. W jaki sposób założyć taki rachunek bankowy, jaki wybrać bank, jakiego konta można użyć w tym celu. O tym wszystkim dowiesz się z artykułu Konto Socjalne – W jakim banku otworzyć?

Czy komornik może zająć konto Revolut?

Konto w banku Revolut nie jest do końca typowym rachunkiem bankowym. Po pierwsze Revolut jest firmą z siedzibą za granicą, która świadczy usługi bankowe. Po drugie nie ma fizycznych oddziałów, do których można się udać w przypadku jakichkolwiek problemów w kontem. 

Wszystko co związane z Revolut trzeba załatwić online, przez internet. Istnieje możliwość skorzystania z obsługi w języku polskim. Jest to duże ułatwienie szczególnie dla klientów z Polski, który nie posługują się językiem angielskim. Revolut może być użyty jako konto firmowe lub prywatne. Wszelkie rachunki nie należą do systemu OGNIVO. W związku z tym faktem komornik nie zajmie konta w banku Revolut.

Jednakże, wybierając Revolut jako główne narzędzie do zarządzania środkami finansowymi, warto mieć na uwadze kilka kwestii. Przede wszystkim, choć usługi bankowe Revoluta są szeroko akceptowane na całym świecie, mogą istnieć pewne ograniczenia i wyłączenia, które różnią się od standardowych banków działających na terenie Polski. 

Anonimowe konto bez OGNIVO lub konto „na słupa”

Czy istnieją anonimowe konta bankowe? A może spróbować otworzyć tzw. „konto na słupa”? Jakie założyć konto przed komornikiem? Konto bankowe bez danych osobowych?

Konto w realnym banku z licencją zawsze musi być zgodne z prawem bankowym. Oznacza to, że bank musi spełniać pewne wymagania. Między innymi skutecznie indentyfikować swoich klientów. Zatem nie ma możliwości nigdzie na całym świecie, aby założyć konto w sposób całkowicie anonimowy. Zawsze wymagane będzie podanie danych oraz weryfikacja tożsamości.

Głównie bierze się to z międzynarodowych przepisów, które zobowiązują instytucje bankowe do przestrzegania przepisów związanych z przeciwdziałaniem terroryzmu czy praniu brudnych pieniędzy.

Z drugiej strony pojawiają się głosy dotyczące konta „na słupa”. Informujemy, że zakładanie kont bankowych na dane osób trzecich jest poważnym przestępstwem. Zdecydowanie odradzamy tego typu czynności.

KONTO BEZ KOMORNIKA - FAQ

FAQ – najczęściej zadawane pytania dot. konto bez komornika

Do jakiego banku nie ma dostępu komornik?

Konto bez komornika w Polsce w zasadzie nie istnieje. Wszystkie banki należą do systemu OGNIVO. Zdarzają się pewne wyjątki, ale to osobny temat. Konto bez komornika przeważnie to konto socjalne lub konto za granicą.

Do jakiego banku nie ma dostępu komornik?

Konto bez komornika w Polsce w zasadzie nie istnieje. Wszystkie banki należą do systemu OGNIVO. Zdarzają się pewne wyjątki, ale to osobny temat. Konto bez komornika przeważnie to konto socjalne lub konto za granicą.

Czy komornik ma dostęp do konta Zen?

ZEN jest popularnym kontem. Jednak jest to instytucja zagraniczna. Zatem na chwilę obecną komornik nie ma dostępu do konta ZEN.

Czy Revolut jest wolny od komornika?

Tak, Revolut może być jako konto bez komornika. Głównie ze względu na to, że jest to bank z siedzibą poza Polską. Na chwilę obecną Revolut nie jest w systemie OGNIVO.

Jak ominąć zajęcie konta przez komornika?

Konieczne będzie otwarcie konta rodzinnego (socjalnego) lub konta w zagranicznym banku. Są to dwie realne metody, w których komornik nie znajdzie konta. Alternatywnie może to być konto w Revolut, PayPal, Paysera, N26 lub Wise.

Czy komornik może wejsc na konto Wise?

Konto Wise jest to rachunek w banku w Wielkiej Brytanii. Takie instytucje nie figurują w wykazie OGNIVO. Zatem można stwierdzić, że Wise to bezpieczne konto, niewidoczne dla komornika.

Czy komornik może wejść na konto PayPal?

Nie, nie ma takiej możliwości. Konto PayPal w zasadzie nie jest typowym kontem bankowym. Jest to raczej konto w systemie płatności. Firma PayPal jest zagranicznym podmiotem.

Czy komornik może zająć konto w Kasie Stefczyka?

Tak, komornik ma prawo zająć środki na rachunkach w Kasach Stefczyka czy SKOK. Są to pełnoprawne banki z siedzibą w Polsce, które widnieją w OGNIVO. Jeśli chcesz założyć konto bez komornika to zdecydowanie nie jest to najlepsza opcja.

Ile można mieć na koncie komornik?

Jak wcześniej wspominaliśmy w 2023 roku może to być 2700 zł miesięcznie. Liczymy 75% minimalnego wynagrodzenia od kwoty brutto. Jeśli wypłata w danym miesiącu jest mniejsza od kwoty 2700 zł. Wówczas bank nie przekaże komornikowi żadnych pieniędzy.

W jakim banku komornik nie zajmie konta?

Jeśli chcesz otworzyć konto, którego nie zajmie komornik. To warto rozważyć w zależności od sytuacji rachunek socjalny, konto za granicą lub konto bez komornika w różnego rodzajach fintechach.

Czy można założyć nowe konto bankowe bez zamykania starego?

Tak, możesz otworzyć dowolną ilość kont, rachunków czy kart. Prawo bankowe nie określa maksymalnej ilości produktów finansowych. Nie ma znaczenia również czy są to banki komercyjne i spółdzielcze.

Ile maksymalnie może zabrać komornik z emerytury?

W sytuacji, gdy zadłużenie emeryta wiąże się z nieuiszczaniem alimentów, regulacje prawne są bardziej restrykcyjne. W takich okolicznościach komornik ma prawo przejąć nawet 60% miesięcznego świadczenia.  Od marca 2023 roku, najmniejsza suma emerytury, która jest chroniona przed zabraniem przez komornika w kontekście długów alimentacyjnych, ustalona jest na poziomie 635,38 zł.


Podsumowanie – czy istnieje konto bankowe bez komornika?

W poszukiwaniu konta bankowego, które uchroni finanse przed egzekucją, pojawiają się różne perspektywy i możliwości. OGNIVO, będące systemem wymiany danych między instytucjami finansowymi w Polsce, ułatwia komornikom dostęp do informacji o rachunkach bankowych dłużników, tym samym eliminując możliwość posiadania „niewidzialnego” konta na terenie kraju. 

Jednakże alternatywne środki, takie jak konto za granicą czy korzystanie z usług finansowych firm typu Revolut, które nie podlegają polskim regulacjom i systemowi OGNIVO, mogą stanowić pewien rodzaj schronienia finansowego.

Istotne jest jednak podkreślenie, że prawne i etyczne aspekty takich działań powinny być starannie rozważone, z uwzględnieniem zarówno lokalnych jak i międzynarodowych przepisów.

4.9/5 - (86 votes)