Szukając w internecie informacji na temat konta bez komornika można znaleźć wiele różnych porad i artykułów. Zachwalane są przeróżne rozwiązania, dzięki którym możemy zabezpieczyć majątek przed komornikiem. Konto ZEN a komornik: Czy jednak jest to prawda? Czy rzeczywiście jest to bezpieczny sposób na konto wolne od komornika? Jakie są zazwyczaj haczyki, o których autorzy blogów nie wspominają?
Zapraszamy do artykułu, w którym w ramach akcji „Prześwietlamy Konta” – sprawdzimy konto ZEN i odpowiemy na pytanie czy jest to konto bez komornika? Podejdziemy do tematu obiektywnie, przedstawimy wady i zalety, tak, abyś w pełni świadomie mógł/mogła zdecydować, czy chcesz zakładać konto zen.
Konto Zen a komornik: ZEN co to za firma?
Konto ZEN jest to fintech z Litwy, który udostępnia kartę wielowalutową z ponad 30 walutami. Jest to świetny sposób dla osób, które bardzo dużo podróżują, dzięki temu mogą zaoszczędzić na kosztach przewalutowania. Bardzo niskie prowizje i opłaty przy wymianie walut z pewnością ułatwiają zakupy za granicą.
Jako, że jest to firma oferująca produkt finansowy (w tym przypadku konto wielowalutowe) warto pamiętać, że nie jest to prawdziwy, pełnoprawny bank. Jest to rozwiązanie podobne do systemu Paypal, z tą różnicą, że możemy otrzymać kartę Mastercard.
Aplikacja ZEN dostępna jest już w 32 krajach, a firma dynamicznie się rozwija pozyskując nowych klientów.
Opłaty w ZEN
Dość istotnym czynnikiem, który trzeba brać pod uwagę przy zakładaniu konta to koszt prowadzenia rachunku.
Jak zatem wyglądają opłaty?
Prowadzenie konta (dwie opcje):
- Gold: 0,99 EURO miesięcznie lub
- Platinium 4,99 EURO miesięcznie
Cennik dla firm:
- Creative za 9,99 EURO miesięcznie
- Smart za 24,99 EURO miesięcznie
- Enterprise za 99,99 EURO miesięcznie lub
- Supreme za 499,99 EURO miesięcznie
Koszty przelewów dla klientów indywidualnych:
- SEPA (przelew europejski) 0,10 EURO
- SWIFT (ogólnoświatowy) 3 EURO
Przelewy dla firm są BEZPŁATNE.
Wymiana walut do 5 000 EURO jest bezpłatna natomiast powyżej tej kwoty prowizja wynosi 0,3%.
Wypłata EURO: 1,5% prowizji
I myślę, że to najważniejsze opłaty związane z codziennymi czynnościami na koncie.
Konto ZEN a komornik, czy jest bezpieczne?
Jako, że firma ma siedzibę na Litwie to tak, jak najbardziej konto takie jest bezpieczne, natomiast warto zwrócić uwagę, że nie jest to bank tylko instytucja finansowa, fintech. Takie firmy, szczególnie nowe – jak ma to miejsce w przypadku ZEN są ryzykowne, ponieważ w każdej chwili mogą zbankrutować. Nie znamy tej firmy, nie wiemy czy jest wiarygodna, czy jest bezpieczna.
Dlatego jeśli szukasz sprawdzonego rozwiązania bez komornika to znacznie lepszym rozwiązaniem jest założenie konta bankowego w Holandii.
INSTRUKCJA: Jak założyć konto bankowe w Holandii przez internet bez zameldowania?
Konto w podstawowej wersji jest całkowicie bezpłatne w prowadzeniu. Dodatkowo nie ma żadnych miesięcznych opłat związanych z otwarciem, prowadzeniem czy kartą bankomatową.
Konto w Holandii można założyć bezpłatnie. Jest to przedstawione krok po kroku w powyższej instrukcji.
Konto ZEN a komornik: Czy jest bezpieczne? Jak założyć?
Konto ZEN możemy otworzyć w prosty sposób wystarczy ściągnąć aplikację na smartfona. Wypełnić wszystkie dane osobowe, podając imię, nazwisko, PESEL, adres zameldowania, a także dane podatkowe. Następnie będzie konieczność wysłania zdjęcia dowodu osobistego oraz nagranie krótkiego filmiku video, aby pokazać naszą twarz (weryfikacja czy dowód osobisty rzeczywiście należy do nas).
Czy rzeczywiście komornik nie zajmuje środków na tym koncie?
Trzymając pieniądze w EURO na zagranicznych numerze konta nie ma takiego ryzyka, ponieważ komornik nie może zajmować kont za granicą. Nie ma możliwości nawet sprawdzić czy takie konto posiadasz. Sytuacja jednak może diametralnie się zmienić, ponieważ firma ZEN stale rozszerza swoją działalność. Nie wiadomo co będzie w przyszłości, czy firma nie zarejestruje się jako podmiot w Polsce.
Czy można płacić kartą ZEN w Polsce?
Karta do konta, którą wydaje fintech ZEN jest to Mastercard. Jest to jak najbardziej funkcjonalna karta, którą możemy płacić w zasadzie na całym świecie. Tego typu karta jest praktycznie wszędzie akceptowalna, zatem również i w Polsce możemy bez problemu nią zapłacić za zakupy czy wypłacić pieniądze w bankomacie.
Czy mogę robić przelewy z Polskiego konta na ZEN?
Tak, można robić przelewy z polskiego konta na ZEN, tak samo jak w drugą stronę. Czas realizacji przelewu zależny jest od typu czy jest to przelew SEPA, czyli europejski czy SWIFT.
Czy mogę wpłacać pieniądze na konto we wpłatomatach?
Z informacji jakie na chwilę obecną posiadamy ZEN nie ma żadnej umowy z polskim operatorem wpłatomatów. W związku z tym nie ma możliwości wpłacać pieniądze na konto w ten sposób. Być może w przyszłości się to zmieni. Jeśli będzie taka możliwość na pewno poinformujemy czytelników naszego bloga.
Konto ZEN a komornik w pigułce
W poszukiwaniu konta bankowego zabezpieczonego przed działaniami komorniczymi, wiele osób może natknąć się na propozycję konta oferowanego przez fintech ZEN. Konto to, z siedzibą na Litwie, oferuje atrakcyjne rozwiązania dla osób podróżujących, dzięki możliwości prowadzenia rachunku w wielu walutach oraz niskich opłatach związanych z wymianą walut.
Jednakże, konto ZEN nie jest kontem bankowym w tradycyjnym rozumieniu, co może rodzić pewne wątpliwości co do jego bezpieczeństwa, zwłaszcza w kontekście ochrony przed ewentualnymi działaniami komorniczymi.
Opłaty związane z prowadzeniem konta w ZEN, choć nie są wygórowane, stanowią jednak pewien koszt, który warto wziąć pod uwagę. Dodatkowo, brak możliwości wpłacania środków przez wpłatomaty w Polsce może stanowić pewien dyskomfort dla użytkowników.
Kluczową kwestią, która nasuwa się w kontekście ochrony przed komornikiem, jest lokalizacja firmy ZEN poza granicami Polski. Teoretycznie, umiejscowienie konta za granicą może stanowić pewną barierę dla działania komornika.
Niemniej jednak, niejasna przyszłość firmy ZEN, zwłaszcza w kontekście jej ekspansji na terenie Polski, może rodzić pytania o przyszłe bezpieczeństwo środków zgromadzonych na tym koncie.
Generalnie nie polecamy zakładania tam konta dla osób szukających rachunku bez dostępu do komornika. Znacznie lepszym pomysłem może być założenie pełnoprawnego, bezpłatnego konta w Holandii lub konta w Niemczech.
Zen oferuje konta w PLN z polskim Iban. Czy to wciąż blokuje przez komornikiem ?